Poradnik

Zanim wyślą Państwo zapytanie o haft lub termotransfer, prosimy o zapoznanie się z poniższym tekstem. Do haftu znakomicie nadaje się wszelkiego rodzaju odzież reklamowa (kurtki, polary, bluzy, koszulki, czapki), co do wykrojów - haft świetnie wygląda na tkaninie bawełnianej lub mieszankach poliestrowo-bawełnianych, filcu, tkaninach technicznych typu Kodura i dzianinach o gęstym splocie.   Te informacje pomogą Państwu i Nam zaoszczędzić czas, a być może i pieniądze na towar, którego nie da się sygnować haftem ze względu na ograniczenia.
 
 Co do graniczeń, to nie ma ich wiele, ale jednak są, ostatecznie decyzję co do przydatności materiału podejmujemy dopiero po oględzinach. Poniżej mały poradnik, który z pewnością rozwieje wątpliwości :
 
Rodzaj materiału i jego specyfikacja:

Niestety ale jest kilka wyjątków, które skutecznie zablokują hafciarkę lub nawet mogą ją uszkodzić:

  • Materiały podklejone gumą lub gumo-podobną powłoką z klejem pomocniczym pomiędzy warstwami.
  • Gruba skóra
  •  Szwy
  • Twarde wzmocnienia materiału (płyta poliwęglanowa, biza kaletnicza)
  •  Inne twarde powłoki lub elementy występujące w obrębie pola haftu*
Ograniczona możliwość skalowania
Haft, może być malutki jednak bez przesady – pewne elementy logotypu mogą być na tyle małe, że po zmniejszeniu logotypu do zaleconej przez klienta, detale te będą nieczytelne – szczególnie na tkaninach lub dzianinach o rzadkim splocie.
 
Rozwiązanie problemu:
W takich przypadkach za zgodą Państwa rezygnujemy z tych detali albo je powiększamy do takich, które zagwarantują czytelność. Ostatecznie możemy użyć zestawu do mikro-haftu, jednak to znacząco podnosi cenę wykonania.
 
Sposób mocowania.
Produkty gotowe, buty, plecaki, torby czy inne o niesystematycznych kształtach mogą sprawić nie lada problem przy mocowaniu ich na hafciarce, a często zdarza się, że jest to po prostu niewykonalne lub podejmując się stanowczo zwiększamy ryzyko uszkodzenia towaru powierzonego. O takim ryzyku zawsze klienta informujemy.
 
Rozwiązanie problemu:
Zmiana umiejscowienia haftu lub w razie możliwości rozprucie podszewki lub wyprucie elementu przeznaczonego na haft, a po wyhaftowaniu ponowne zszycie lub wszycie elementu na maszynie przemysłowej. Oprócz hafciarni posiadamy szwalnię wyposażoną zarówno w lekkie jak i ciężkie maszyny przemysłowe.
 
Szerokość ściegu satynowego:
Za szeroko nie dobrze , za wąsko jeszcze gorzej. Ścieg satynowy nie powinien mieć szerokości większej aniżeli 12 mm. Stosując dłuższe skoki ściegu spowodujemy, że nitki z haftu będą narażone na zahaczanie się o postronne zaczepy i po prostu mogą się pozrywać. Idąc w drugą stronę minimalna szerokość ściegu satynowego nie powinna być mniejsza niż 1mm.
 
Rozwiązanie problemu:
Zamiana ściegu satynowego na ścieg krokowy lub krokowo-kierunkowy przy zbyt szerokiej ścieżce do wyhaftowania. Przy zbyt wąskiej ścieżce zamiana na ścieg typu stębnówka lub wykonanie kompensacji wkłuć (poszerzenie ścieżki satynowej o niezbędne minimum).
 


* pole haftu - powierzchnia uchwytu hafciarskiego, który może mieć różną średnicę w zależności od wilekości haftu. Haft możemy wpasować w uchwyty o śrenicach:
  • 9, 12, 14,5, i 18 cm
oraz w uchwyty prostokątne o wymiarach:
  • 27 cm x 27 cm
  • 30 cm x 12 cm
  • 35 cm x 35 cm

lub ramy hafciarek - tylko materiały z wałka.